Kas peotants on seltskonnatants?

Soovid teha oma kallimale üllatuse ja kinkida talle tähtpäevaks tantsukursused, aga mitte ei tea, kas otsida netiavaruses sõna peotants või paaristants, seltskonnatants või võistlustants. Teeme asja selgeks!

Mitukümmend aastat tagasi käis Revalia tantsukooli tantsuõpetaja Merle Klandorf koolist kooli ja ühest Eesti otsast teise ning korraldas peotantsu kursuseid. Ta õpetas valsse ja fokstrotte, rumbat ja sambat, džaivi ja rocki ning mitmeid teisi populaarseid tantse.

Mitukümmend aastat hiljem korraldan mina, Helen Klandorf-Sadam aga seltskonnatantsu kursuseid ja annan seltskonnatantsu eratunde. Nüüd ma võin Sind rabada, aga nii üllatav kui see ka ei ole, tegelikult me õpetame samu paaristantse. Ajas on muidugi ka midagi natuke muutunud. Näiteks tänases seltskonnatantsu kursuse programmis on mõni populaarsem ja uuem seltskonnatants lisaks, aga üldiselt on nii peotantsu kui ka seltskonnatantsu näol tegemist klassikaliste paaristantsudega, kus meespartner juhib liikumist ja naine järgneb talle.

Mis see õieti on ja miks on tänaseni kasutusel nii peotants kui ka seltskonnatants kui need tähendavad ühte ja sama asja? Mis imeloom on siis veel võistlustants?

Tantsukorüfee Ants Tael on teinud asja talle omaselt kiirelt ja konkreetselt selgeks: stagnatsioonipäevil lõpetati seltside tegevus ja seega sattus põlu alla ka termin seltskonnatants. Nii võetigi kasutusele sõna peotants, mis osutus tol ajal kõiki osapooli rahuldavaks lahenduseks. Ants Taela sulest on ilmunud ka teemakohased raamatud: 1960. aastal avaldatud „Peotants“ ja 1984. aastal avaldatud “Seltskonnatantsud ja tantsumängud”.

Lisaks neile terminitele on veel kasutusel sõna võistlustants ehk tantsusport – spordiala, milles võisteldakse ja esindatakse riiki tiitlivõistlustel.

Keelepraktika on kohati visa muutuma, aga sellest ei ole tegelikult midagi kui tead, et peotants ongi seltskonnatants ja oled oodatud meie kursustele. Kui Sa aga ikka ei tea, kas teed õige otsuse, siis kirjuta julgelt mulle tkrevalia@tkrevalia.ee ja ma aitan Sul välja selgitada, kas meie poolt pakutav kursus on see mida otsid.

Tahad veel lugeda?

Näidistekst! Soovid teha oma kallimale üllatuse ja kinkida talle tähtpäevaks tantsukursused, aga mitte ei tea, kas otsida netiavaruses sõna peotants või paaristants,

Näidistekst! Soovid teha oma kallimale üllatuse ja kinkida talle tähtpäevaks tantsukursused, aga mitte ei tea, kas otsida netiavaruses sõna peotants või paaristants,

Oled valmis alustama?

Jälgi meid

© 2024 Revalia Tantsukool